Cudowne oblicza Ziemi - eksperymenty, skrzynka kamishibai i ChatGPT

Witajcie ponownie po dłuższej przerwie. Tego posta zaczęłam pisać ponad tydzień temu. Niestety pisanie przerwała mi choroba. Na szczęście czuje się już dużo lepiej. W dzisiejszym poście porozmawiamy o  Ziemi. Powiem również o tym co można zrobić, aby zajęcia o tej tematyce były dla dzieci atrakcyjne.  

Zacznijmy od kilku faktów na temat Ziemi. 

Jak wiemy Ziemia jest trzecią planetą licząc od Słońca w Układzie Słonecznym. Choć może nam się wydawać że Ziemia jest idealna to wcale tak nie jest, ponieważ nie ma kształtu wzorcowej kuli. Na obydwu biegunach jest lekko spłaszczona, a jej nachylenie wynosi 23,5º. W centrum Układu Słonecznego, jak sama nazwa mówi jest Słońce. Układ ten nazywany jest również układem heliocentrycznym. Układ słoneczny jest jednym z wielu podobnych systemów planetarnych w naszej Galaktyce - drodze mlecznej.

Źródło: http://www.astronomia.biz.pl/uklad_sloneczny.html

Jak wiemy z historii przez setki lat ludzie uznawali że Ziemia jest w centrum Układu Słonecznego. Taka koncepcja nazywa się Teorią geocentryczną. Do obalenia tej teorii, przyczynił się znany polski astronom i matematyk Mikołaj Kopernik. O tym uczonym napisano tak ,, Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię", Właśnie tą teorią zrewolucjonizował świat. Po więcej informacji o Mikołaju Koperniku odsyłam do niżej zamieszczonego, krótkiego filmiku. Przedstawia on informacje z życia tej postaci w ciekawy sposób z wykorzystaniem zabawnej animacji. 


Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=NvLg84FP268&ab_channel=InstytutCopernicanum

Jak udowodnić, że ziemia jest okrągła? - eksperyment 

Chciałabym wam teraz pokazać eksperyment, który można wykonać z dziećmi w przedszkolu lub w szkole. Doświadczenie to jest bardzo proste i wykorzystuje rzeczy, które raczej każdy ma w domu. Wyjaśni nam one dlaczego, gdy na przykład patrzymy się w dal na ocean  najpierw widzimy czubek masztu a później stopniowo coraz więcej łódki.  


Jak wykonać doświadczenie:


Skrzynka kamishibai co to jest i tak to wykorzystać?

Skrzynka kamishibai nazywana jest też teatrzykiem kamishibai. Słowo "kamishibai" dosłownie oznacza "papierowe teatrzyki". Jest to drewniana lub tekturowa skrzynka, wyposażona z przodu w drzwi, przez które osoba przedstawiająca historie może wyjmować kolejne plansze z ilustracjami i umieszczać je w tylnej części skrzynki, gdzie znajduje się otwór. Plansze z ilustracjami mają z tyłu tekst, który może czytać osoba przedstawiająca teatrzyk. Na każdej poprzedniej planszy jest tekst do kolejnej ilustracji. Taki teatrzyk można  wykonać samemu lub kupić w Internecie. Wykorzystując skrzynkę kamishibai można przedstawić dzieciom na przykład taki temat jak zmieniają się pory roku. Moim zdaniem taka forma pracy z dziećmi jest bardzo ciekawa i będę z niej korzystać w przyszłości. 

Źródło: http://www.pluznica.naszabiblioteka.com/n,magiczna-skrzynka-czyli-japonski-papierowy-teatrzyk-kamishibai


Bajki pisane przez ChatGPT

Na tych zajęciach dostaliśmy bardzo interesujące zadanie od Profesora. Mieliśmy napisać bajkę o porach roku za pomocą ChatuGPT. Ale czym jest ten cały ChatGPT? Jest to sztuczna inteligencja, która może odpowiadać na różne pytania i prowadzić rozmowy z ludźmi poprzez chat. To było moje pierwsze spotkanie z taką technologią i muszę przyznać że było to bardzo zaskakujące doświadczenie. A o to  bajka wymyślona przez sztuczną inteligencje:

Była sobie mała dziewczynka imieniem Anna, która uwielbiała obserwować zmieniające się pory roku. Wiosną uwielbiała patrzeć, jak kwiaty zakwitają, a drzewa znów zaczynają być zielone. Latem uwielbiała spędzać czas na zewnątrz, bawiąc się w parku i słuchając śpiewu ptaków. Jesienią uwielbiała zbierać kolorowe liście i podziwiać, jak drzewa zmieniają kolor liści. Zimą uwielbiała budować bałwany i jeździć na sankach.

Pewnego dnia Anna postanowiła opowiedzieć swojemu młodszemu braciszkowi, Jakubowi, jak zmieniają się pory roku. Zaczęła opowiadać:

"Kiedy jest wiosna, wszystko zaczyna ożywać. Drzewa wyrzucają nowe liście, a kwiaty zaczynają kwitnąć. Słychać wtedy śpiew ptaków, które wracają z ciepłych krajów. Wiosna to czas, kiedy powoli robi się cieplej i dłużej jest światło".

"A latem jest bardzo ciepło!" – dodał Jakub.

"Tak, latem jest bardzo ciepło. To czas, kiedy możemy biegać na świeżym powietrzu, bawić się w parku i robić pikniki. Wtedy zaczynają dojrzewać owoce, takie jak truskawki i maliny. Latem mamy też dłuższe dni i krótsze noce" – odpowiedziała Anna.

"A jesienią, co się dzieje jesienią?" – zapytał zaciekawiony Jakub.

"Jesienią drzewa zaczynają tracić swoje liście. Liście zmieniają kolor na żółty, czerwony i pomarańczowy. Jesienią zbieramy kolorowe liście, które potem możemy wykorzystać do robienia rysunków i dekoracji. Jesień to też czas, kiedy mamy coraz mniej światła i coraz więcej ciemności" – wyjaśniła Anna.

"A zima?" – zapytał Jakub.

"Zima to czas, kiedy jest bardzo zimno i pada śnieg. Zimą możemy budować bałwany, jeździć na sankach i lepić bałwana. Zima to też czas, kiedy mamy krótsze dni i dłuższe noce. Ale wkrótce znowu nadejdzie wiosna i wszystko zacznie się od nowa!" – zakończyła Anna.

Jakub był bardzo zadowolony, że siostra opowiedziała mu o zmieniających się porach roku. Teraz znał je lepiej i był gotów, by każdej porze roku znaleźć coś, co uwielbia w niej najbardziej.


Podsumowując dziś opowiedziałam Wam o kilka faktów o Ziemi oraz o Mikołaju Koperniku. Udowodniałam Wam, że Ziemia jest okrągła. Mówiłam też o tym co to jest skrzynka kamishibai i ChatGPT. Mam nadzieję, że Was tym nie zanudziłam i że dowiedzieliście się dzięki mnie czegoś nowego. Do zobaczenia już niedługo w kolejnym poście.😄


Komentarze