Wszystko o motylach


Witam ponownie, w dzisiejszym poście chciałabym Wam opowiedzieć trochę ciekawostek o motylach, ale zacznijmy od wiedzy podstawowej.

Ogólne informacje: 

Na całym świecie żyje ponad 150 tys. gatunków motyli z czego w Polsce występuje ponad 3 000. Występują one na każdym kontynencie poza Antarktydą. Pierwsze motyle pojawiły się około 100 mln lat temu. Należą one do najbardziej zaawansowanych ewolucyjnie owadów. Ciało motyli zbudowane jest z segmentów, które chroni chitynowy oskórek. Poszczególne segmenty połączone błoniastymi stawami, co pozwala im swobodnie się poruszać. Oskórek pokrywa warstwa drobnych łusek.

Źródło: https://www.printoteka.pl/gj/materials/item/448

Cykl życia motyla:

Wydawać by się mogło, że droga od jajka do dorosłego osobnika jest bardzo prosta. Nic bardziej mylnego, zaskakujące jest to, ile procesów musi zajść, aby motyl stał się dorosłym osobnikiem.

Źródło: http://apollo.natura2000.pl/motyle.php?dzial=2&kat=11

Jaja motyli:

Jaja są pierwszym stadium rozwojowym motyli. Z reguły dorosłe żeńskie osobniki składają swoje jaja na liściach, łodygach lub innych częściach roślin pokarmowych. Jaja są składane pojedynczo lub w złożach, nawet po kilkaset sztuk. Czasami jaja są zrzucane przez samicę losowo, w pobliżu roślin pokarmowych.

Gąsienica:

Zależnie od gatunku gąsienice mają różne barwy i kształt, ale zawsze mają podobną budowę. Ich ciało składa się z głowy oraz segmentów tułowia i odwłoku. Głowa jest wyposażona w proste oczy oraz aparat gębowy typu gryzącego. Gąsienice są na ogół roślinożerne, a sporo z nich żyje wewnątrz rośliśmy.

Źródło; http://apollo.natura2000.pl/motyle.php?dzial=2&kat=11

Poczwarka:

Jest to stadium przejściowe z gąsienicy na motyla. U motyli występują poczwarki zamknięte. Nie widać jakie procesy zachodzą w środku.

Dorosła postać:

Dorosła postać motyla zwana jest też imago. Po osiągnięciu tego stadium, motyl nie zwiększa już swoich rozmiarów. Dwie główne funkcje jakie pełni dorosła postać jest przemieszczanie się i rozmnażanie.

Podział motyli:

Motyle dzienne
Motyle nocne


Ciekawostki: 

1.  Istnieją gatunki motyli nocnych udających motyle dzienne i odwrotnie

Motyl dzienny

Motyl nocny















2. Istnieją motyle, które piszczą. Niektóre ćmy, odstraszają nietoperze poprzez wydawanie ultradźwięków.

3. Motyle wykorzystują swoje skrzydła jako panele słoneczne. Przez swoją zmiennocieplność motyle muszą ogrzewać się, aby przyspieszyć ten proces motyle rozkładają swoje skrzydła, zwiększając przy tym swoją powierzchnię. Szczególne ułatwienie mają motyle z czarnym ubarwieniem.

4. Motyle potrafią się dobrze kamuflować. Rusałka pawik siedząca ze złożonymi skrzydłami wygląda jak uschnięty liść pokrzywy. Aktywny nocą zawisak borowiec dostosował swoje barwy do deseni na korze drzew, aby stać się niewidoczna dla drapieżników.
Źródło: https://insektarium.net/lepidoptera-2/sphingidae-zawisakowate/sphinx-pinastri-zawisak-
borowiec/
5. Istnieją motyle żywiące się padliną. W nektarze, który jest głównym pożywieniem dla motyli, brakuje soli mineralnych. Jednym ze sposobów pozyskiwania ich jest jedzenie padliny. Ten sposób szczególnie upodobała sobie rusałka admirał.


Na zakończenie zostawiam wam CV motyla, które wykonałam na zajęciach z Edukacji Społeczno-przyrodniczej. Do zobaczenia w kolejnych postach.😊





Komentarze

Popularne posty